Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästerskap

2017-09-18 20:00
KM i Sprint 2017!
  • Uppdaterad: 2017-09-18 20:57

KM Sprint 2017

Klass Förnamn Efternamn
D8 Emelie Albihn
  Nellie Jonsson
  Agnes Wallberg
  Emmy Göransson
D10 Lova Jonsson
D12 Victoria Grehn
D14 Ida Fransson
D15- Ester Laudon
  Tove Noren
  Alma Laudon
  Kristina Fridman
  Annika Björk
  Sara Forsberg
H8 John Renlund
  Nils Göransson
  Tage Englén
H10 Henrik Albihn
  Lukas Jonsson
H12 Oskar Wallberg
H14 Hampus Eriksson
  Rasmus Forsberg
H17- Lucas Borgemo
  Pär Norén
  Lars Öst
  Erland Jonsson

 

 

 

 

Klubbmästare är vi allihopa! Tack Stöcksjö IS för att vi fick  vara med!

 KM medeldistans

D21 Elisabeth Carlborg
D16 Kristina Fridman 
H21 Pär Norén 
H12 Edvin Strömgren 
H50 Hjalmar Laudon
H55 Gunnar Kale'n
H60 Rolf Lindbäck

 

 

 

KM Sprint 2015 i Vännäsby. Klubbmästare i fet stil! Grattis!

Resultat för de tre banorna (ÖM9, ÖM5 och U2) även i Eventor!

 

D10                                       

 

Sandra Fransson              26:10

 

Victoria Grehn                  26:23

 

Ida Fransson                      39:04

 

Klara Falck                          51:17

 

Hilma Falck                         51:17

 

D12                                       

 

Vilja Falck                           28:57

 

D14                                       

 

Elina Nilsson                     22:29

 

Vilma Georgsson             26:05

 

Elin Vesterlund                 29:28

 

D16                                       

 

Kristina Fridman              19:23

 

D18                                       

 

Vega Laudon                     23:13

 

Tove Norén                       23:14

 

D45                                       

 

Elisabet Carlborg             45:34

 

H10                                       

 

Oskar Wallberg                24:43

 

Hampus Fransson           58:43

 

H18                                       

 

Albin Björnudd                25:48

 

Jonas Gustavsson           27:53

 

Greger Hallnor                  30:48

 

Christoffer Johansson   38:30

 

Sture Andersson             43:12

 

H45                                       

 

Gunnar Kalén                   32:25

 

Erland Jonsson                 45:51

 

Hjalmar Laudon                dnf

 

Vännäs OK Klubbmästerskap Sprint Ö Vännfors 2/9 2013

Bana 1, 1000 m

 

 

 

Wilhelm Lundstedt

Vännäs OK

15.45

Klubbmästare H10

Lilly Palm

Vännäs OK

21.04

Klubbmästare D10

 

 

 

 

Bana 2, 1200 m

 

 

 

Joel Noren

Vännäs OK

28.13

Klubbmästare H12

Ester Laudon

Vännäs OK

28.17

Klubbmästare D12

 

 

 

 

Bana 3, 2000 m

 

 

 

Linus Renlund

Vännäs OK

42.15

Klubbmästare H14 kort

 

 

 

 

Bana 4, 2600 m

 

 

 

Pär Norén 

Vännäs OK

22.09

Klubbmästare H50

Albin Björnudd

Vännäs OK

25.07

Klubbmästare H14

Vega Laudon

Vännäs OK

26.05

Klubbmästare D16

Elisbeth Carlborg 

Vännäs OK

32.10

Klubbmästare D40

Alma Laudon

Vännäs OK

34.32

Klubbmästare D14

KM Natt 2012

 

Bana 1, 1900 m

         
Alexander Olsson Vännäs OK 35,00 Klubbmästare H10  
Filippa Olsson Vännäs OK 35,00 Klubbmästare D10  
           
Bana 2, 2300 m          
Ida Georgsson Vännäs OK 33,05 Klubbmästare D12  
Linus Renlund Vännäs OK 53,15 Klubbmästare H14 kort
Oscar Wallberg Vännäs OK 58,45 Klubbmästare H12  
           
Bana 3, 2900 m          
Albin Björnudd Vännäs Ok 38,08 Klubbmästare H14 lång
Anders Johansson Vännäs Ok 58,47 Klubbmästare H50  
           
Bana 4, 5000 m          
Thomas Björnudd Vännäs Ok 67,53 Klubbmästare H40  

KM Sprint 2012 (Klubbmästare i Fet stil med Klassbeteckning inom parentes)

Resultat Bana 1   (1,2 km)  
Leo Sahlström 22.35 (H10-12)
Oskar Wallberg 24.02    
Lukas Sahlström 24.14    
Arvid Gufler 25.22    
Ester Laudon 25.25 (D10-12)
Joel Norén 25.26    
Johanna Gufler 25.41    
Amandus Gotthardsson 26.40    
Elin Westerlund 49.40    
Wilma Georgsson 49.43    
   
Resultat Bana 2   (2,4 km)  
Tove Norén 18.43 (D13-16)
Hjalmar Laudon 19.21 (H17-59 kort)
Vega Laudon 19.29    
Alma Laudon 20.09    
Alva Lövgren 20.45    
Sven Andersson 27.51 (H60-)  
Linus Renlund 30.46 (H13-16)
       
Resultat Bana 3    (3,6 km)  
Pär Norén 23.33 (H17-59)
Greger Hallnor 23.55    
Christoffer Johansson 24.36    
Jonas Westerlund 25.03    
Albin Björnudd 25.29 (H13-16 Lång)
Gunnar Kalén 25.42    
Jonas Fridman 26.19    
Lisa Andersson 26.29 (D17-59)
Erland Jonsson 32.08    

 

 

 

Resultat från KM-medel i Tvärålund: Länk

Sträcktider på WinSplits: Länk

 

 

 

 

KM Sprint Vännäs OK 2011(Klubbmästare i fet stil)
D10    
Johanna Gufler Vännäs OK 13.39
Lovisa Björnudd Vännäs OK 17.02
Elsa Lindmark Vännäs OK 17.06
Jonna Öbrell Vännäs OK 17.34
Elsa Friborg Vännäs OK 17.53
Ester Laudon Vännäs OK 21.00
Elsa Jansson Vännäs OK 27.47
H10    
Alma Laudon Vännäs OK 15.13
Kristina Fridman Vännäs OK 24.35
D14    
Vega Laudon Vännäs OK 19.18
Tove Noren Vännäs OK 21.44
D16    
Hanna Georgsson Vännäs OK 21.58
Lisa Andersson Vännäs OK 22.21
D17-44    
Malin Andersson Vännäs OK 24.31
H10    
Arvid Gufler Vännäs OK 14.42
H12    
Nils Lindmark Vännäs OK 19.51
H17-44    
Gunnar Kalén Vännäs OK 26.77
Christoffer Johansson Vännäs OK 28.38
Jonas Fridman Vännäs OK 31.19
Sture Andersson Vännäs OK 35.23
H45-    
Erland Jonsson Vännäs OK 26.37

Medel-KM 2010 Klubbmästare Vännäs OK i det stil! Grattis!

 

D10, 1600 m    
Magdalena Nilsson Högåkers OK 17.17
Kristina Fridman Vännäs OK 18.31
Lovisa Björnudd Vännäs OK 21.43
Emmy Renlund Vännäs OK 32.28
Emma Backlund Vännäs OK 37.39
Julia Wegebro-Bäckström Vännäs OK 39.33
Ester Laudon Vännäs OK 41.43
Filippa Olsson Vännäs OK 46.22
     
D12, 2200 m    
Jenny Wegebro Vännäs OK 18.08
Alma Laudon Vännäs OK 23.01
Ida Backlund Vännäs OK 30.49
Moa Johansson Vännäs OK 31.00
     
D14    
Vega Laudon Vännäs OK 33.51
Tove Norén Vännäs OK 46.50
     
D17-44, 4400 m    
Elin Wegebro Vännäs OK 46.12
Åsa Olsson Vännäs OK 55.05
     
D45, 2900 m    
Elisabeth Carlborg Vännäs OK 38.24
Solveig Wållberg Vännäs OK 52.06
     
H10, 1600 m    
Gustav Åberg Vännäs OK 22.38
Alexander Olsson Vännäs OK 28.45
Joel Norén Vännäs OK 41.22
Albin Björnudd Vännäs OK 22.01
Linus Renlund Vännäs OK 39.26
     
H17-44, 4400 m    
Stefan Nilsson Högåkers OK 42.31
Hjalmar Laudon Vännäs OK 46.55
     
H45, 4400 m    
Pär Norén Vännäs OK 31.43
Hans-Erik Carlborg IFK Umeå 38.33
Gunnar Kalén Vännäs OK 41.28
Jonas Peterson IFK Umeå 47.33
Johan Friborg Vännäs OK 47.44
Jonas Fridman Vännäs OK 47.58
Håkan Nilsson Vännäs OK 52.12
     
H60, 2900 m    
Sverker Lindahl Vännäs OK 52.57

 

KM Natt 2010, Klubbmästare Vännäs OK i fet stil! Grattis!!

H12 1500 m 
Albin Björnudd 13.18 
Linus Renlund 30.08 
Gustav Ågren 31.28 
Markus Ståhlberg 31.28 
  
D12 1500 m 
Jenny Wegebro 12.46 
Ida Backlund 16.51 
Alma Laudon 17.32 
Lovisa Björnudd 20.56 15.18
Emma Backlund 21.21 
Kristina Fridman 23.01 14.56
Emmy Renlund 32.13 
  
D14 2500 m 
Tove Norén 41.58 
  
H17-44 2500 m 
Christoffer Johansson 28.38 
  
H17-44 4100 m 
Hjalmar Laudon 57.02 
Thomas Björnudd 63.13 

 

KM Sprint 2010

Klubbmästare

Resultat final (observera att icke VOK/TIKare deltog!)

Sträcktider final

Resultat kval

Sträcktider kval

 

KM 2009:  Resultat

Skribent: Jonas Fridman

 

Stort Tack till våra Sponsorer!

Klicka på bilden för länk till deras hemsidor!

Ica Supermarket i Vännäs

         Vännäs

 

 

 

Norralogo_pms

Postadress:
Vännäs OK - Orientering
Gunnar Kalén, Skogsvägen 32
91135 Vännäsby

Kontakt:
Tel: 0935-20348
E-post: This is a mailto link

Se all info