Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Rallarsvängen 2007 to 2008-01-10 19:10
Resultat skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl Namn                  Klubb                        Tid 



H75  (4)       3590 m                      

    1 Olle Nordzell         Högåkers OK              1:01:33 
    2 Martin Norgren        Lycksele IF              1:20:23 

      Stig Wäppling         Tegs SK                 ej start 
      Folke Lundström       Hökmarks IF Gnistan     ej start 



H70  (5)       3590 m                      

    1 Sten Ericson          OK Branten                 42:07 
    2 Jim Widmark           Högåkers OK                42:19 
    3 Sven-Erik Lundgren    Umeå OK                    58:50 
    4 Jan-Erik Holmstedt    Skellefteå OK            1:12:04 
    5 Gunnar Timner         Umeå OK                  1:14:39 



H65  (9)       4170 m                      

    1 Roland Karlsson       Skogslöparna               47:13 
    2 Hans Ferdén           Umeå OK                    48:30 
    3 Bernt Bölenius        OK Branten                 56:03 
    4 Åke Berglund          Högåkers OK                57:56 
    5 Bernt Lindgren        Skellefteå OK            1:05:54 
    6 Kurt Andersson        Enebybergs IF            1:07:41 
    7 Bo Jonsson            Boliden FFI              1:20:59 

      Thure Jacobsson       Robertsfors IK          Ej godk. 
      Göran Enqvist         Skellefteå OK           Ej godk. 



H60  (14)      4170 m                      

    1 Torbjörn Yttergren    Tegs SK                    38:26 
    2 Karl-Henrik Lindmark  Robertsfors IK             46:13 
    3 Kjell Hemmyr          Tegs SK                    48:05 
    4 Lennart Lindberg      Umedalens IF               49:21 
    5 Lennart Forsberg      Umeå OK                    53:47 
    6 Göran Cedervall       Umedalens IF               56:25 
    7 Daniel Andersson      Umeå OK                  1:00:05 
    8 Olle Örberg           Stöcksjö IS              1:00:57 
    9 Åke Lindberg          IFK Umeå                 1:02:46 
   10 Håkan Eleblad         Lycksele IF              1:06:36 

      Ove Vesterberg        Lycksele IF             Ej godk. 
      Signar Eriksson       Stöcksjö IS             Ej godk. 
      Mats Klingvall        Umeå OK                 Ej godk. 
      Kjell Martinsson      Umeå OK                 ej start 



H55  (14)      5200 m                      

    1 Per Sundin            Skogslöparna               55:18 
    2 Tommy Nilbrink        Umeå OK                    59:53 
    3 Mats Strandberg       Stöcksjö IS              1:04:47 
    4 Thomas Eriksson       Umeå OK                  1:05:24 
    5 Dag Österlund         Stöcksjö IS              1:06:46 
    6 Håkan Örberg          Stöcksjö IS              1:07:25 
    7 Ernst Brändström      Stöcksjö IS              1:07:30 
    8 Christer Wahlberg     IFK Umeå                 1:08:24 
    9 Gunnar Tiger          Umeå OK                  1:11:51 
   10 Anders Jeppsson       Umedalens IF             1:16:24 
   11 Håkan Eriksson        Umeå OK                  1:24:19 

      Anders Windling       Härnösands OK           Ej godk. 
      Bo Persson            Husums IF OK            ej start 
      Martin Lundmark       Långvikens OK           ej start 



H50  (9)       5200 m                      

    1 Clas Fries            Umeå OK                    43:02 
    2 Björn Johansson       Umeå OK                    46:44 
    3 Anders Fries          Umeå OK                    49:34 
    4 Stefan Lindgren       Högåkers OK              1:01:31 
    5 Björn Sandström       Umeå OK                  1:04:04 
    6 Tjelvar Otterbjörk    Umeå OK                  1:06:01 

      Anders Bergström      IFK Umeå                Ej godk. 
      Lennart Karlsson      Umeå OK                 Ej godk. 
      Ulf Franzén           Umeå OK                 ej start 



H45  (7)       6110 m                      

    1 Hans-Erik Carlborg    IFK Umeå                   59:29 
    2 Mats Walheim          Robertsfors IK           1:00:11 
    3 Mikael Yngvesson      Robertsfors IK           1:03:58 
    4 Per Engman            Umeå OK                  1:08:53 
    5 Jonas Peterson        IFK Umeå                 1:10:02 
    6 Per Lindgren          Skellefteå OK            1:29:02 

      Tom Korsman           Umeå OK                 Ej godk. 



H40  (2)       6110 m                      

    1 Jan Forsberg          Bjurholms IF             1:01:24 
    2 Roger Karlsson        Umeå OK                  1:15:08 



H21 LÅNG  (9)  12170 m                     

    1 Stefan Sjölund        Skogslöparna             1:31:33 
    2 Peter Hemmyr          IFK Umeå                 1:32:58 
    3 Lukas Peterson        IFK Umeå                 1:37:59 
    4 Johan Jeppsson        Umedalens IF             2:22:38 
    5 Jeff Lewis            Umeå OK                  2:42:21 

      Tobias Eliasson       Sundsvalls OK           Ej godk. 
      Anders Sundin         Skogslöparna            Ej godk. 
      Jakob Nilsson         IFK Umeå                ej start 
      Pär Lundgren          Skellefteå OK           ej start 



H21  (2)       7590 m                      

    1 Marcus Andersson      Enebybergs IF            1:39:59 
    2 Stefan Nilsson        Högåkers OK              1:45:11 



H18 LÅNG  (3)  7590 m                      

    1 Karl Walheim          Robertsfors IK           1:04:03 
    2 Magnus Yngvesson      Robertsfors IK           1:04:57 
    3 Mats Wållberg         Tväråbäcks IK            1:38:53 



H16  (6)       5160 m                      

    1 Niklas Fries          Umeå OK                  1:01:15 
    2 Johan Korsman         Umeå OK                  1:04:03 
    3 Jonas Sundell         Umeå OK                  1:25:17 

      Isak Lundgren         Umeå OK                 ej start 
      Olov Johansson        Umeå OK                 ej start 
      Sergey Forsberg       Umedalens IF            ej start 



H14  (3)       4010 m                      

    1 Isak Forsberg         Bjurholms IF             1:16:41 

      Kalle Georgsson       Vännäs OK               ej start 
      André Karlsson        Vännäs OK               ej start 



H12  (5)       2610 m                      

    1 Sixten Walheim        Robertsfors IK             23:43 
    2 William Eriksson      Högåkers OK                24:12 
    3 Marcus Wiklander      Högåkers OK                25:23 
    4 Henrik E Johansson    Umeå OK                    33:27 
    5 Magnus Fries          Umeå OK                    47:43 



H10  (2)       2340 m                      

    1 Edvin Nilsson         Skellefteå OK              29:45 
    2 Olle Norén            Vännäs OK                  30:31 



D65  (5)       3170 m                      

    1 Britt Bölenius        OK Branten                 45:29 
    2 Anne-Marie Byström    Sidensjö IK                48:36 
    3 Gudrun Klaveness      Vittjärvs IK               59:05 
    4 Berit Lindgren        Skellefteå OK            1:07:46 

      Gerd Berglund         Högåkers OK             Ej godk. 



D60  (3)       3170 m                      

    1 Gullevi Svensson      Skogslöparna               49:59 
    2 Britt-Marie Johansson Stöcksjö IS                54:33 
    3 Lena Timner           Umeå OK                  1:08:09 



D50  (4)       3490 m                      

    1 Britt Karlsson        Umeå OK                    47:42 
    2 Ulla-Britt Sundin     Skogslöparna             1:26:27 

      Christina Lindqvist   Högåkers OK             ej start 
      Marita Wikner         Högåkers OK             ej start 



D45  (6)       4070 m                      

    1 Eva Walheim           Robertsfors IK             47:11 
    2 Anita Lundmark        IFK Umeå                   51:01 
    3 Tina Peterson         IFK Umeå                   53:59 
    4 Kajsa Hedin           Umeå OK                  1:10:30 

      Agneta Fries          Umeå OK                 Ej godk. 
      Ingela Johansson      Umeå OK                 ej start 



D40  (4)       4070 m                      

    1 Helena Näs            Umeå OK                    48:21 
    2 Helena Königsson      Robertsfors IK             48:42 
    3 Anna Karin Nilsson    Umeå OK                    50:31 

      Ulla Widmark          Umedalens IF            ej start 



D35  (2)       4290 m                      

    1 Vera Forsberg         Umedalens IF               57:53 
    2 Anna Maria Ingvarsson Umeå OK                  1:02:24 



D21 LÅNG  (5)  7490 m                      

    1 Åsa Lindqvist         Umeå OK                  1:05:09 
    2 Anna Lampinen         IFK Umeå                 1:09:19 
    3 Elisabeth Fries       Umeå OK                  1:26:06 
    4 Emma Isaksson         Skogslöparna             1:26:29 

      Camilla Sjöberg       IFK Umeå                Ej godk. 



D20 LÅNG  (5)  4290 m                      

    1 Elin Karlsson         Lycksele IF                54:53 
    2 Anna Forsberg         Umedalens IF               57:14 
    3 Fanny Linderborg      Skellefteå OK            1:16:55 

      Karin Korsman         Umeå OK                 ej start 
      Sara Bergström        IFK Umeå                ej start 



D16  (4)       3860 m                      

    1 Alicia Walheim        Robertsfors IK             48:07 
    2 Frida Nilsson         Skellefteå OK              50:40 
    3 Sara Nilsson          Skellefteå OK              56:54 
    4 Frida Vesterlund      Robertsfors IK             57:01 



D14  (2)       3530 m                      

    1 Sofia Nilsson         Umeå OK                    48:24 
    2 Linda Eriksson        Umeå OK                  1:12:47 



D12  (5)       2610 m                      

    1 Stina Nilsson         Umeå OK                    24:34 
    2 Lisa Andersson        Vännäs OK                  31:40 
    3 Emma Wallenå          Högåkers OK                32:17 
    4 Djanet Beraki         Umeå OK                    35:37 
    5 Hanna Georgsson       Vännäs OK                  36:26 



D10  (6)       2340 m                      

    1 Vega Laudon           Vännäs OK                  26:47 
    2 Tove Norén            Vännäs OK                  35:05 
    3 Rut Beraki            Umeå OK                    37:49 
    4 Klara Yngvesson       Robertsfors IK             42:07 
    5 Oda Hedin             Umeå OK                    49:14 

      Rebecka Lundgren      Skellefteå OK           ej start 



U2  (4)        2340 m                      

    1 Fredrik Sjöström      Tväråbäcks IK              28:35 
    2 Josef Henriksson      Tväråbäcks IK              29:32 
    3 Markus Sjöström       Tväråbäcks IK              30:10 
    4 Jacob Lundin          Tväråbäcks IK              36:31 



U1  (19)       2070 m                      

    1 Albin Björnudd        Tväråbäcks IK              22:39 
    2 Ida Johansson         Vännäs OK                  25:21 
    3 Jenny Wegebro         Vännäs OK                  25:49 
    4 Lydia Johansson       Umeå OK                    26:17 
    5 Moa Johansson         Vännäs OK                  27:26 
    6 Victor Gustafsson     Vännäs OK                  28:51 
    7 Iza Gustafsson        Vännäs OK                  29:10 
    8 Kristina Fridman      Vännäs OK                  30:26 
    9 Ida Georgsson         Vännäs OK                  32:29 
   10 Alma Laudon           Vännäs OK                  32:43 
   11 Mirjam Nilsson        Vännäs OK                  33:57 
   12 Alexander Olsson      Vännäs OK                  37:51 
   13 Emmy Ingvarsson       Umeå OK                    38:23 

      Alva Lövgren          Vännäs OK               ej start 
      Sofia Claesson        Vännäs OK               ej start 
      Johanna Ekholm        Vännäs OK               ej start 
      Hanna Nyman           Vännäs OK               ej start 
      Lovisa Lundgren       Skellefteå OK           ej start 
      Elin Ingvarsson       Umeå OK                 ej start 



INSKOLNING  (3 2070 m                      

      Emma Hansson          Högåkers OK                Godk. 
      Emmy Helmersson       Högåkers OK                Godk. 
      Magdalena Nilsson     Högåkers OK                Godk. 



Öppen 1  (5)   2340 m                      

    1 Maria Engman          Umeå OK                    30:52 
    2 Josefin Engman        Umeå OK                    31:18 
    3 Jason Smeith          Vännäs OK                  41:18 
    4 Marja Degerlund       Vännäs OK                  41:30 
    5 Stefan Fries          Umeå OK                    48:43 



Öppen 2  (3)   2610 m                      

    1 Mimmi Windling        Härnösands OK              43:46 
    2 Marlene Karlsson      Umeå OK                    46:34 
    3 Lisbeth Henriksson    Tväråbäcks IK            1:07:16 



Öppen 4  (3)   3530 m                      

    1 Nils Helmersson       Högåkers OK                46:29 
    2 Hans-Olov Henriksson  Tväråbäcks IK            1:12:47 

      Amy Häggkvist         Högåkers OK             Ej godk. 



Öppen 7  (7)   3170 m                      

    1 Martin Lindmark       Robertsfors IK             44:31 
    2 Anders Jonsson        Robertsfors IK             50:50 
    3 Maria Helmersson      Högåkers OK                51:11 
    4 Anneli Bäckström      Högåkers OK                52:28 
    5 Anna Sjöstedt         Umeå OK                  1:03:46 
    6 Egon Frödin           Högåkers OK              1:10:28 
    7 Eva Hemmyr            Tegs SK                  1:10:35 



Öppen 8  (6)   5160 m                      

    1 Johan Fredriksson     Vännäs OK                1:05:00 
    2 Jonas Westling        IKSU Multisport          1:11:36 
    3 Marie Häggström       IKSU Multisport          1:15:50 
    4 Erik Johansson        Umeå OK                  1:28:14 

      Olof Sandström        Umeå OK                 Ej godk. 
      Viktor Örberg         Stöcksjö IS             ej start 



Öppen 9  (5)   7490 m                      

    1 Christian Bigler      Umeå OK                  1:17:07 
    2 Per Strömgren         Bjurholms IF             1:33:47 
    3 Erik Albano           Vännäs OK                1:49:40 
    4 Simon Lidestav        Bjurholms IF             2:10:23 

      Simon Nilsson         Bjurholms IF            Ej godk. 



Uppdaterad: 10 JAN 2008 19:39 Skribent: Jonas Fridman

 

Stort Tack till våra Sponsorer!

Klicka på bilden för länk till deras hemsidor!

Ica Supermarket i Vännäs

         Vännäs

 

 

 

Norralogo_pms

Postadress:
Vännäs OK - Orientering
Gunnar Kalén, Skogsvägen 32
91135 Vännäsby

Kontakt:
Tel: 093520348
E-post: This is a mailto link

Se all info